Skąd się wzięły pierogi?

D SIĘ WZIĘŁY PIEROGI?
fSKĄD SIĘ WZIĘŁY POLSKIE PIEROGI?

Na pewno zastanawiacie się skąd się wzięły polskie pierogi. To pytanie często pada na warsztatach. W przeciwieństwie do tego co myśli o pochodzeniu tego dania większość uczestników zajęć, to danie nie pochodzi z Polski!

Skąd się wzięły polskie pierożki?

Pierogi stanowią ważną część naszego kulinarnego dziedzictwa, są znane nie tylko na Wisłą, są ogromnie popularne np w Stanach Zjednoczonych. Nie wymyślili ich jednak Polacy! Pochodzą z dalekich Chin. To po prostu jeden z wielu użytecznymi chińskich wynalazków, do których zaliczamy papier lub proch strzelniczy. Chińskie dim sum były pierwszymi z długiej listy dań na z ciasta pszennego lub ryżowego nadziewanego mięsem lub warzywami.

SKĄD SIĘ WZIĘŁY POLSKIE PIEROGI?
POLSKIE PIEROGI

Pierogi są wszędzie! I rządzą!

Pierożki, nie tylko polskie, od zawsze były niedrogie w wykonaniu niemal pod każdą szerokością geograficzną. Jeśli masz ograniczony budżet, łatwo jest nakarmić nimi nawet dużą rodzinę. W rezultacie ich popularność szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. Każdy zna tortellini, ravioli, chinkali, pielmieni. Wszystkie te dania są dalekimi krewnymi polskich pierogów.

HISTORIA pierogów
HISTORIA PIEROGÓW

Dobre, bo polskie

Potrawa trafiła na polskie stoły w XIII wieku przez Ruś, z okolic Kijowa. Region ten należał do Polski do początku II wojny światowej, teraz natomiast jest częścią Ukrainy. Większość Polaków nie potrzebuje lekcji gotowania, żeby nauczyć się robić to danie. Czemu? Bo całym sercem wierzą, że urodzili się z tą umiejętnością :-). Jest w tym ziarno prawdy. Niemal każdy, kto dorastał w tradycyjnym gospodarstwie domowym, zna świetnie pierożki robione przez babcię. Dzięki temu tradycja wyrobu pierogów jest głęboko zakorzeniona w naszej kulturze. Warsztaty polskich pierogów to dobry sposób na poznanie naszej tradycji kulinarnej.

Pierożki nawet mają swojego świętego! Według legendy, św. Jacek karmił ubogich pierogami.

Pochodzenie nazwy

Nazwa „pierogi” pochodzi prawdopodobnie od starosłowiańskiego słowa „pir” oznaczającego ucztę, przyjęcie, wesołe zgromadzenie (podobnie powstał inny stary wyraz – twaróg). Podsumowując, można powiedzieć, że nazwa nawiązuje to faktu, że była to najchętniej wybierana potrawa na ucztę.

polskie pierogi
pierogi z polski

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zarezerwuj nasze warsztaty kulinarne pierogi albo warsztaty kulinarne pierogi online.

Więcej o pierogach przeczytasz na stronie National Geographic.

Kup Bilety!